با سلام و احترام
برنامه درسی دروس فیزیک، شیمی، زیست شناسی و زمین شناسی با این دیدگاه که به همراه ارائه مبانی نظری از آزمایش ها فعالیت های عملی نیز در آموزش استفاده شود، تدوین شده است . انجام فعالیت های آزمایشگاهی علاوه بر تثبیت یادگیری وافزایش میزان ماندگاری مفاهیم آموخته شده ، به کسب مهارتهایی منجر می گردد که در زندگی روزمره مورد استفاده قرار گرفته و زمینه های نوآوری و خلاقیت دانش آموزان را فراهم می سازد.

 با توجه به نقش مهم فعالیت های آزمایشگاهی در امر آموزش، مقارن با هفته ی دانش آموز  « 11 آبان ماه » به نام روز آزمایشگاه نامگذاری شده است.
برنامه های روز آزمایشگاه – 11 آبان
یکی از مهمترین عوامل ایجاد علاقه مندی دانش آموزان به انجام فعالیت های آزمایشگاهی، مناسب و جذاب بودن فضای آزمایشگاه ها است.
لذا با نظارت مدیران مدارس، معاونین و دبیران محترم دروس آزمایشگاهی با مشارکت دانش آموزان در این روز به بهسازی و کاربردی کردن فضا و چیدمان مناسب وسایل آزمایشگاه ها اقدام نمایند.
به منظور آشنایی و تشویق دانش آموزان به انجام فعالیت های آزمایشگاهی، در این روز برنامه های ویژه ای در مدارس برگزار گردد. مانند :
نصب پوستر، عکس، بروشور در مورد فعالیت های آزمایشگاهی – انجام آزمایشات ساده و جذاب – اطلاع رسانی مسابقات آزمایشگاهی و فعالیت های جانبی دیگر.
معاونین فناوری مدارس گزارش اجرای روز آزمایشگاه در مدارس را به همراه مستندات با ذکر نام مدرسه و نام منطقه به سرگروه  آزمایشگاه علوم در استان ارسال نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت دبیرخانه کشوری آزمایشگاه علوم مراجعه نمایند
http://azmayeshgah.gam2.medu.ir : آدرس سایت
مسئولین محترم نواحی و مناطق برحسن اجرای برنامه در مدارس نظارت لازم را داشته باشند.